The Wheatstone bridge is not suitable for measuring very low resistance because it is based on a ratio of two resistances, and the resolution of the bridge decreases as the ratio approaches 1. This means that the Wheatstone bridge is not accurate enough to measure very small changes in resistance.
Time taken (t) = 3 sec
Velocity of sound (v) = 332 m/s
Distance travelled (d) = ?
We know,
d = v x t = 332 x 3 = 996 m
Hence, the source of thunder is about 996 m far from the boy.
First learn basic HTML, then CSS and responsive CSS for Static websites and thereafter JavaScript and PHP for dynamic pages. If you also want to learn jQuery for more better works learn it at the same time with JavaScript
a)When silver nitrate comes in contact with skin, it is reduced to white color metallic silver.In most cases, a black stain appears due to formation of finely divided silver which has black color.
The black color is due to the decomposition of the Ag+ ion into Ag, silver. Silver nitrate will slowly decompose with the silver ion reverting to elemental silver. The microscopic particles of silver are so small that they absorb light instead of reflecting it, and so appear black, instead of silver....
If vectors are arranged as trigonal planar and have equal magnitude, it is an ideal case of zero resultant.

