4 Claps
0 Comments
15 Claps
0 Comments
Time taken (t) = 3 sec
Velocity of sound (v) = 332 m/s
Distance travelled (d) = ?
We know,
d = v x t = 332 x 3 = 996 m
Hence, the source of thunder is about 996 m far from the boy.
2 Thanks
2 Answers
5 Claps
1 Comments
The Short Answer:
Sunlight reaches Earth's atmosphere and is scattered in all directions by all the gases and particles in the air. Blue light is scattered more than the other colors because it travels as shorter, smaller waves. This is why we see a blue sky most of the time.
11 Thanks
3 Answers
5 Claps
0 Comments
4 Claps
0 Comments
